DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING) NEDİR?

Diş beyazlatma aşaması estetik işlemlerden biridir ve mutlaka diş hekimi tarafından uygulanır. Diş beyazlatma dişlerin beyazlaşmasını sağlıklı gülüşler ve özgüven sağlamak için uygulanan bir yöntemdir.Renk değiştirmelerinin azalmasını beyazlatma jelleri yardımıyla sağlayan bir işlemdir.

En sağlıklı yöntem klınık ortamaında yapılan beyazlatmadır.

Bembeyaz  parlayan, güçlü ve sağlıklı gülüşlere sahip olmayı tüm herkes  ister. Bu şekilde güzel gülüşe sahip olmak için prıl prıl ve sağlıklı diş yapısına sahip olmak gerekir. Ağız hejyeni, ağız sağlığı ve önemi birçok kişi tarafından oldukça önemsenir. Dişlerin sağlıklıksız olması birçok organı etkiler ve  birçok organı bozarak hastalıklara davetiye çıkarır. Aynı zamanda fotoğraflarda gülümsemek, en özel anlarda edilen tebessümde de dişler tabikide ön plandadır. Bu yüzden kılınık ortamında uzman kişiler tarafından beyazlatma çok önemlidir.

 

Ofis bleaching yöntemiyle beyazlatma; klinikte ortamında ve ortalama 40-50 dakika kadar süren bir işlemlemdir.

Dişlere beyazlatma için özel jeller sürülerek bir süre (ortalama 20-30 dakika) beklenir. Daha sonra jel dişler üzerinden uzaklaştırılır. Bazı durumda eğer dişler istenen tonda açılmamışsa o zaman aynı işlem bir kez daha uygulanı. Bazı sistemler ışın ile çalışır. Dişlerin üzerine sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine işlemin hızlanması için bir ışın uygulanır. Halojen ışık kaynağı ya da laser cihazı ile olan beyazlatmalar için farklı tipte maddeler vardır.