İmplant ne demektir?

İmplantlar kemikle kaynaştıktan sonra yapay diş gibi kullanılabilen, ameliyatla diş etinizin içine yerleştirilen metal aygıtlardır. Bu implantlar tek kaplama, köprü ya da hareketli protezlerin altında yapay dişi destekler. Geleneksel köprüler hâlâ çok iyi bir tedavi metodudur. Fakat birçok kişi köprü yapılırken dişsiz alana komşu dişlerini kestirmek zorunda kalmakta ve zamanla bu dişler de kaybedilmektedir. Böyle durumlarda tek dişin eksikliğini gidermek için yaptırılan tek diş implant ideal bir tercih olacaktır.

Hangi durumlarda implant yapılmalıdır?

Diş eksikliği olan kişiler fonksiyonel ve estetik birçok sorun yaşamaktadırlar. Diş eksikliğinde aktif bir çiğneme yapılamamaktadır. Diş kaybı, kapanışın da değişmesine neden olduğundan; Temporo Mandibular eklemde sorunlara neden olabilir. Ayrıca ortaya çıkan estetik problemler ve konuşma bozuklukları nedeniyle, kişilerin kendilerine güvenleri de etkilenebilmektedir. İmplantlar; dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçenektir.

Diş İmplantı Tedavisi Aşamaları

İmplant tedavileri iki aşamadan oluşur: Cerrahi aşaması ve üst yapı aşaması.

İmplantın kemiğe yerleştirilme süresi olan cerrahi süreç normal şartlarda bir implant için yaklaşık 15 dakikadır. Toplam operasyon süresi; kemiğinizin kalitesi ve yerleştirilecek implant sayısı ya da hastanın uyumu gibi bazı kriterlere bağlıdır.

Dental implantları lokal anestezi altında çene kemiğine yerleştirilirler. Bu nedenle operasyon sırasında ağrı duyulmaz. Operasyondan 3-4 saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı düzeyi kişiden kişiye değişebildiği gibi öyle dayanılmayacak ağrılar şeklinde değildir. Tabi bu ağrıları azaltmak için doktorunuz size ağrı kesici yazacaktır.

İmplantlar cerrahi ile yerleştirildikten sonra ortalama 2 ila 4 ay beklenir. Bu bekleme süresi “osteointegrasyon”(kaynama) denilen implantın çene kemiğiyle biyolojik olarak kaynaşması için gerekli olan süredir. İmplant dişin kök kısmı demektir.