Zirkonyum diş nedir?

 

Estetik ve doğallığın sağlanması ve fonksiyonel direnç gibi istenilen tüm özellikleri barındıran bu yöntemde, metal yerine beyaz zirkonyum kullanılır. Zirkonyum porselenlerin; ön dişlerde kullanılması tercih edecek kadar doğal olması, arka dişlerde kullanılacak kadar sağlamlıkta olması çok önem arz etmektedir. Doğal görünüşe en yakın  malzeme olan zirkonyum, alt yapısında metal bir madde olmaması nedeniyle ışık geçirgenliğine izin verir. Bu durum gri görüntü oluşturmaz ve zirkonyum tedavisi ile doğal dişlere en yakın görünüm elde edilir.

 

Zirkonyum diş avantajları?

Zirkonyum diş ile yapılmış dişler kişiyi daha sağlıklı bir gülüşe kavuşturmaktadırMetal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk görüntüsü verirler. Zirkonyum da ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.Zirkonyum  yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.Kahve, çay, sigara…gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.Ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.

 

Zirkonyum Diş Hangi Durumlarda Kullanılır?

 

Zirkonyum genellikle estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bazı kişilerde dişler belirli uygulamalarla beyazlatılmaktadır. Bazı kişilerde ise ileri derecede beyazlatma gerekmektedir. ve kalıtsal renklenmelerde uygulanmaktadır. Aynı zamanda Ortodontik tedavi  tercih etmeyen kişilerde kullanılmaktadır. Bunlar diş ayrıklıklarıdiş  çapraşıklıkları ve dönük dişlerde uygulanmaktadır. Aynı zamanda implant tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır.